25.11.2008

PAZI SARMASI


Bir kaç ay önce bir arkadaşımızın evinde yemiştim Pazı Sarmasını çok beğenmiştim zor olur diye şimdiye kadar deneyememiştim.Bugün bir cesaret denemeye karar verdim yanılmamışım gerçekten çok zorlandım Betülümle çok yordu beni rahat vermedi bir saatte küçücük bir tencere ancak sarabildim ama değdi çok güzel oldu kızımda çok sevdi çocuklarınıza deneyin mutlaka bu tarifi çok sağlıklı. Ben kremalı patatesle servis yaptım akşam yemeği olduğu için sarımsaklı yoğurt koyamadım yanına ağır gelir diye aslında sarımsaklı yoğurtla nefis oluyor.
Tarifi devletşah'tan aldım. Teşekkür ediyorum.

Malzemeler:

1 kahve fincanı ince köftelik bulgur

250 gr. pazı yaprağı

1 adet soğan

500 gr. yağlı kıyma

2 çorba kaşığı salça

maydonoz,nane,tuz karabiber ve arzu ettiğiniz baharatlar


Yapılışı: Pazı yapraklarını 5 dk. kadar haşlıyoruz.

Soğan,maydonoz,naneyi küçük küçük doğruyoruz içine baharatlarımızı ve tuzumuzu ekliyoruz.

Bulgurumuzu üzerini geçecek kadar suyla ıslatıp kabarmasını bekliyoruz. Bulgur suyunu çekince kıyma ve soğanlı karışımla karıştırıyoruz.

Haşlanan pazı yaprağından bir tane alıp tezgaha seriyoruz. orta damarlı kısımlarını kesiyoruz.(Benim yapraklarım çok büyük olduğu için ortadan ikiye kestim) geniş olan kısmına iç harcımızdan koyup kenarlarını yaprak sarması gibi kapatıp rulo halinde sarıyoruz.

Tenceremizin tabanına bir kaç tane pazı yaprağı döşeyip sarmalarımızı tenceremize alıyoruz.

Üzerini fazla geçmeyecek şekilde su koyup bir tabağı ters çevirip sarmaların üzerini kapatıyoruz sarmaların dağılmaması için kısık ateşte yarım saat kadar pişiriyoruz.

Devletşah tencerenin tabanına kemikli et koymuş öylesi daha lezzetli olur eminim ama evde kemikli etim olmadığı için ben yapamadım.

Afiyet Olsun.