11.03.2009

BAYAT EKMEK PİZZASI


Arkadaşlar bir süreliğine yorumları kapatmam gerekiyor çünkü takip edemiyorum geri dönemiyorum sizlere üzülüyorum. Sınavı atlatınca tekrar sizlerle görüşmek isterim birde kızım büyüdükçe daha çok ilgi ister oldu ne zaman pc başına geçsem ya ısırıyor ya bilgisayarı kapatıyor hiç vakit bulamıyorum .

Dün gece de sabah altıya kadar gözünü kırpmadı cimcime tabii bizi de uyutmadı gelip gözüme, ağzıma parmağını sokuyor amme amme diye bağırıyor bir yandan sinirleniyorum bir yandan da gülmemek için zor tutuyorum kendimi. İki yaşa yaklaştı ya sanırım başladı artık 2 yaş sendromu bazen sabrımı çok zorluyor ama rabbim veriyor sabrını . İnşaallah çabucak atlatırız bu dönemi de.

Bayat ekmekleri değerlendirmek için bir tarif daha yine Sema arkadaşımdan sağolsun çok güzel tarifler var bloğunda.

Uzun zamandır yapmak istiyordum bugün o uykulu halimle kalktım yaptım değişiklik olsun hem de bayat ekmek yemekten kurtulayım diye:
Malzemeleri kendimize göre az yaptım 26 cm lik tepsi için;

1 adet bayat ekmeği doğradım tepsiye dizdim. Bir adet yumurta bir su bardağı kadar süt ve 1 çay kaşığı kadar karbonatı karıştırıp ekmeklerin üzerine döküp karıştırdım.

Üzerine bir adet domates doğradım. Sucuk, sosis, zeytin, yeşil biber doğradım. En üste 1 su bardağı kadar kaşar peyniri rendesi serptim ve fırında yarım saat pişirdim

Sıcacık yedik hamur yoğurma zahmeti yok gerçekten çok pratik çay demlenene kadar pişti.

Mutlaka deneyin pazar kahvaltılarına ekmeklerimizi çöpe atmayalım.