20.06.2009

TUVALET ALIŞKANLIĞI

Bugün tam 7. günümüzdeyiz bezimizden kurtulalı gündüzleri kupkuru kuzum artık çişi gelince söylüyor hemen koşuyoruz tuvalete yapıyoruz çok mutluyum kızım hayatındaki en önemli sınavlarından birini de geçmiş oldu böylelikle.
Her ne kadar ara sıra kakasını söylemekde gecikipde küçük kazalar yaşasak da olsun bu çok büyük bir ilerleme bence düşünsenize tam iki yıl hep bezine yapmaya alışmış bir anda mucize beklememeliydim ama kızım beni çok şaşırttı hemen ikinci gününde söyleme başladı maşaallah aman nazarlar değmesin biricik kızıma.
Bende bu önemli sınavımızı nasıl atlattık sizlere biraz anlatmak istedim. Yeni başlayacak anneler inşaallah okurlarsa belki birazcık olsun bir katkım olur diye düşündüm.
Bir iki gün içinde öğrendi dedim ya aslında aylardır hazırlık yapıyordum yavaş yavaş bir iki ay öncesinden güzel, kullanımı rahat bir lazımlık almıştık kızıma önceleri oyuncak gibi oynamasına izin verdim daha sonra tuvalete kaldırdım bunun yeri burası dedim. Tuvalete gideceğim zamanları söylemesi ayıp çişim geldi diye koşturuyordum kızımda biraz alışkanlık kazansın diye hatta bazen o da giriyordu tuvalete lazımlığına oturuyordu öylece kıyafetleriyle. Ben bu şekilde olması gerektiğini gerçekten bilmiyordum ama dün bir internet sitesinde bu yazığımın aynısının bir doktor tarafından yazıldığını gördüm bilmeden meğer ne doğru bir uygulama yapmışım. Çok etkisi oldu bu davranışlarım daha sonraları kızımda ben tuvalete giderken benimle birlikte girmeye başladı üzerindekileri çıkarttırıp oturuyordu lazımlığına çiş yapmıyordu ama olsun lazımlığın o amaçla alındığını anlamış oldu.
İşte böyle bir iki ay geçti en son geçtiğimiz pazartesi günü lazımlığa çişini yapınca karar verdim bundan sonra bez takmayacağım dedim. Komşum Özlem Hanımın çok faydası oldu bu konuda sağolsun. Sadece bir tek pijamayla dolaşsın kilot bile giydirme demişti dediği gibi yaptım giymediği ne kadar pijama varsa hazır ettim ve kendi kendime söz verdim hiç bir şekilde ne yaparsa yapsın asla kızmayacağım dedim bu konuda çocuk kadar annenin de hazır olması çok önemli .
İlk iki gün kabus gibiydi çişim var deyip tuvalete gidiyorduk yapmıyordu ama tuvaletten çıktığımız an nereye olursa oraya yapıyordu altı yedi tane pijama kirletti. Kirlenen pijamalarını bir leğene koyup hadi yıkayalım dedim beraber yıkadık sürekli konuştum çişin gelince bana söyle akıllı kızlar öyle yaparlar diye anlattım durdum ve üçüncü gün artık tamamen öğrenmiş oldu güzel kızım. Çişi gelince gösteriyor ben üzerini çıkarıyorum kendisi koşuyor tuvalete ışığı yakıyor, lazımlığa çişini yapıyor, bir güzel onu tuvalete döküyor söylemesi ayıp totosunu siliyor ve musluğu açıp bay bay yaparak gönderiyor çişleri evlerine :) sonrasında yine ışığı kapatıyor ve pijamasını pek beceremese de giymeye çalışıyor.
Tuvaletini yapmayı öğrendikten sonra çok da değişti kendine güveni geldi sanki büyüdüğünün farkına varıyor bana göre herşeyi kendisi yapmak istiyor yürüyüşü bile değişti efe efe yürüyor sanırsınız erkek çocuğu:)
Dediğim gibi bu işe başlamadan önce kendiniz hazır olmalısınız sonra çocuğunuzu hazırlamalısınız gerisi kendiliğinden geliyor zaten.
Benim kızım şu an tam 23 aylık 2-2.5 yaş ideal diyor zaten doktorlar bu yaşlarda tutabiliyorlarmış artık tuvaletlerini.
Gece de bağlamıyorum ben bez öylece yatıyor üç gün kuru, iki gün biraz çişini yapmış uyandı ama o kadar olur daha da iyi olacak inşaallah.
Benim naçizane önerilerim bu kadar. İnat haline getirilmemeli güzellikle bir hafta kadar deneyip olmuyorsa tekrar beze devam edilmeli diye düşünüyorum.
Herkese kolay gelsin..